Lobby & Advocacy
WO=MEN eist aandacht op voor vrouwenrechten en gendernormen in (politiek) fragiele situaties. Zo zijn er relatief veel doden en gewonden onder jongens en mannen omdat zij in de frontlinie moeten staan.Tegelijk zijn veel meisjes en vrouwen dag en nacht in touw omdat zij, naast hun traditionele zorgtaken, moeten werken zodat het gezin kan rondkomen. Bij de ontwapening van mannen en jongens worden vrouwen nauwelijks betrokken, terwijl zij daarin een cruciale rol hebben, Ook worden vrouwelijke militieleden vaak onvoldoende betrokken bij vredes-, verzoenings- en re-integratieafspraken, zoals in Colombia, Irak en de Oekraïne. Dat moet en kan anders.
WO=MEN pleit voor vrouwen aan de onderhandelingstafel
Vrouwen- & gendergelijkheidsgroeperingen moeten structureel onderdeel zijn van vredesprocessen. Ook moet genderkennis aanwezig zijn bij politieke en militaire missies, zowel voor, tijdens, als na. WO=MEN lobbyt op het Nederlandse buitenlandbeleid – waaronder diplomatie, ontwikkelingshulp, defensie, veiligheid en handel – en ook op de EU, NAVO en VN.
WO=MEN zet zich in voor duurzame vrede
Als er geen aandacht is voor de rollen van vrouwen, mannen en gender non-conforme personen in conflictsituaties ligt herhaling op de loer. Want er ontstaat geen duurzame vrede als de onderliggende machtsverhouding en rolpatronen niet veranderen. Daarnaast is cruciaal dat wordt ingespeeld op de specifieke veiligheidsbehoeften van vrouwen, meisjes, mannen en jongens. Dat signaleren de Verenigde Naties ook. In 2000 nam de Veiligheidsraad van de VN Resolutie 1325 aan, waarin is vastgelegd dat vrouwen en meisjes betrokken moeten worden bij conflictpreventie, vredesonderhandelingen en wederopbouw.
WO=MEN ziet er op toe dat Resolutie 1325 en de andere 8 Women, Peace & Security Resoluties, geïmplementeerd worden in Nederland, de EU, NAVO en VN instituties. Daaronder valt ook
CEDAW General Recommendation 30. Daarnaast coördineert WO=MEN het
Nationaal Actieplan 1325 in samenwerking met het Ministerie van Buitenlandse Zaken. Dit is een landelijk programma waarin 70 maatschappelijke organisaties en vijf ministeries gezamenlijk VN Veiligheidsraad resolutie 1325 implementeren.
WO=MEN deelt kennis tussen maatschappij, wetenschap, militairen & overheden
Ook steunen we vrouwelijke mensenrechtenverdedigers en andere activisten in hun strijd voor gendergelijkheid in conflictsituaties. Dat doen we door activisten uit te nodigen voor lezingen, social media campagnes, en door onderzoeken en publicaties beschikbaar te stellen. Daarnaast dragen we gastsprekers voor voor internationale fora, en monitoren we beleid en missies van Nederland, de Verenigde Naties, NATO en EU.
WO=MEN deelt kennis tussen maatschappij, wetenschap, militairen & overheden
De Gender, Vrede en Veiligheid werkgroep (GVV) bestaat uit ruim 50 maatschappelijke organisaties en individuele leden. De werkgroep wisselt kennis, ervaring, onderzoek & trends uit, komt bijeen tijdens thematische sessies en zet gezamenlijke lobby- en advocacy activiteiten op. Binnen de werkgroep bepaalt een kerngroep van 10 leden de lobbyprioriteiten voor de komende tijd.